Genel

Arsa Alırken Nelere Dikkat Edilmeli?

arsa, arsa alırken, alırken dikkat, arsa alırken nelere dikkat edilmeli
Yazar egsis

Konut sektörüyle birlikte en çok tercih edilen yatırım araçlarından biri de arsalar. Arsaların bu kadar çok tercih ediliyor oluşunda, hemen her gelir grubuna hitap edebilir olması büyük önem taşısa da arsa alırken dikkat edilmesi gereken pek çok önemli nokta var. Bu yazımızda arasa alırken nelere dikkat edilmeli sorusuna sizler için cevap aramaya çalıştık.

Bir Yatırım Aracı Olarak Arsa Nedir?

Çok çabuk değer kazanan yatırım araçlarından biri olan arsa, ülkemiz İmar Yasası’nda belirtilen şartları yani ifrazı yapılmış, resmi olarak yol hakkı tanınmış ve bununla birlikte tüm altyapısı oluşturulmuş olan gayrimenkullerin genel adıdır. Konutlara oranla daha az bedellerle alınabilmesi onların çok daha cazip birer yatırım aracı olmasını da sağlar. Yatırım aracı olarak arsanızın kısa sürede değerine değer katması, iyi bir eve sahip olmanız ve çok daha fazla kazandırması için birkaç önerimiz var.

Arsalar Değer Kazanabilecek Lokasyonlarda Olmalı

Satın alacağınız ya da almayı düşündüğünüz arsanın lokasyonu önemli. Çünkü hızla gelişen şehircilik ve konut sektörünün en büyük gereksinimi arsalardır. Bu nedenle doğru lokasyonda satın alacağınız arsalar sandığınızdan çok daha kısa sürede değerlenecektir. Çevredeki yapılaşma, merkezi yapılara ve işlek caddelere yakınlık gibi pek çok konuyu iyi tartmalı ve ona göre karar vermelisiniz.

Şehirler Çoğunlukla Batıya Doğru Genişliyor

Orta Asya’dan günümüze kadar milletimizin istikameti daima batı olmuş. Bu nedenle gerek Anadolu’da gerekse metropollerde şehirlerimiz çoğunlukla batıya doğru genişliyor. Bunu dikkate almak gerekli. Çünkü şehir sınırları dışında bile olsa arsanız şehrin batısındaysa, kısa sürede şehrin içinde kalacağına emin olabilirsiniz.

Mevzuatı İyi Bilmek Doğru Tercih Yapmanızı Sağlayabilir

Yatırımcı olarak bir arsa satın alırken öncelikle Tapu Sicil Müdürlüğünden arsa üzerinde satışına engel bir durum olup olmadığının öğrenilmesi ve yine Kadastro Müdürlüğüne gidilerek resmi olarak tespitinin yapılıp arsanın zeminde mutlaka görülmesi gerekmektedir. Ancak işiniz bununla sınırlı kalmıyor. Mevcut arsanın imar planlarındaki durumu da önemli. Çünkü alamaya çalıştığınız arsa, belediyenin çocuk parkı, yeşil alan gibi şehirleşme planında bulundurmak zorunda olduğu alanların birinin içinde gösteriliyor olabilir. Bu nedenle mutlaka belediyeden imar planları içinde arsanın durumunun öğrenilmesi gerekiyor.

 

Yazar Hakkında

egsis

1 Yorum

Yorum yaz,